Течност в прозорците и енергоефективните сгради на утрешния ден!

В тази статия ще научите за любопитна технология, която може да бъде разковничето към сградите в бъдещето.


Изглеждат като стандартни прозорци, но не са, във всеки един стъклопакет има разтвор от пречистена вода и етилен гликол, най-общо казано антифриз. Технологията е разработена от учени и архитекти с цел да се създаде енергоефективната сграда на бъдещето. Първите тестове са представени с експериментален павилион в София.

Във всеки прозорец има постоянно съдържание от 100 л. антифриз, като всеки отделен стъклопакет представлява отделен соларен колектор. Те резорбират соларната енергия, за да затоплят вътрешността на помещението.

Предимството от това да използваш течност вътре в стъклата вместо въздух както в стандартните стъклопакети е, че водата поглъща слънчевите лъчи и служи като терморегулатор.

Всички отделни колектори (стъклопакети) са свързани в обща циркулационна система. Системата може да увеличи ефективността от слънчевите лъчи през зимата и да предпази жилището Ви от прегряване лятото.

Как действа това:

Ако външната температура е ниска циркулацията спира, докато температурата на антифриза не се повиши достатъчно и започне да топлоотдава вътре в помещението. Ако през лятото температурата е висока, системата изпраща топла вода към стъклопакети в помещения с по-ниско огряване. Тя работи като кръвоносната система при бозайника, позволява на сградата да се самотерморегулира.
Технологията ще помогне при строителството на т.нар. Zero Energy buildings и сериозно да увеличи енергонезависимостта на сградите.